Staff Profile

Streator Elementary School Dist. #44 Faculty & Staff

Name/Title
Email, Office Phone
Armstrong, Jeanne
Reading Teacher
Austin, Sandy
8th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Averkamp, Brenda
Special Education Teacher
Bacon, Kelli
Board Member
Baker, Heather
Kindergarten Teacher
Baker, Jenny
Second Grade Teacher
Baker, Jodee
4th Grade Teacher
Beardsley, Becky
Special Education Teacher
Beardsley, Lourdes
Lunch Hour Supervisor
Beck, Rob
Board Member
Bemont, Ryan
6th Grade Science Teacher
Benning, Laurie
ParaProfessional
Black, Tina
Cook
Bower, Cindy
1st Grade Teacher
Bradley, Rachael
8th Grade Math Teacher
Braham, Laurie
Custodian
Branz, Kenna
7th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Broedlow, Becky
Speech Language
Brooks, Linda
Special Education Teacher
Brown, Melisa
8th Grade Science Teacher
Brown, Tony
Board Member
Bundy, Michelle
3rd Grade Teacher
Cagley, Mary
ParaProfessional
Carby, Dawn
1st Grade Teacher
Carpenter, Jamie
3rd Grade Teacher
Carpenter, Rita
Food Services Cashier
Cashmer, Holly
Bookkeeper
Cassady, Debbie
Speech Language
Chapman, Kelli
ParaProfessional
Chiavene, Dave
Delivery Driver
Christoff, Amanda
ParaProfessional
Clift, Brandi
Cook
Clift, Kerri
Cook
Cole, Kelly
5th Grade Teacher
Conner, Dave
Board Member
Conness, Graham
Custodian
Conness, Laura
ParaProfessional
Cook, Jennifer
8th Grade Math Teacher
Coonan, Amanda
Special Education Teacher
Cox, Brian
Band/Chorus/Music Teacher
Cox, Toni
Speech Language
Cox, Trudy
Lunch Hour Supervisor
Cravatta, Kelli
4th Grade Teacher
Darrow, Mary
4th Grade Teacher
Davis, JoAnn
Office Clerk
Dawson, Laura
Kimes Principal
Deegan, Cheryl
English Learner Teacher
Delaney, Chris
Bookkkeeper
Delheimer, Patsy
Special Education Teacher
Devera, Megan
3rd Grade Teacher
Donahue, Keri
ParaProfessional
Dunning, Lynn
ParaProfessional
Dye, Karen
Special Education Teacher
Ehling, Barb
Board Member-Secretary
Ehrler, Kristine
7th Grade Science Teacher
Erler, Carolyn
Lunch Server
Essman, Dick
Northlawn Dean
Ferguson, Tiffany
Kindergarten Teacher
Fletcher, Sheri
Kindergarten Teacher
Flores, Consuelo
Cook
Flores, Stephanie
5th Grade Teacher
French, Cherie
ParaProfessional
Friel, Joanne
7th Grade PE/health Teacher
Furman, Kundry
ParaProfessional
Gaff, Jan
6th Grade Math
Galyen, Jamie
ParaProfessional
Galyen, Mary Ellen
Heath Care Provider
Galyen, Troy
Northlawn Head Custodian
Gapinski, Diana
District Nurse
Garcia, Maria
1st Grade Teacher
Gayon, Michelle
ParaProfessional
Gillette, Elizabeth
ParaProfessional
Gipson, Shirley
Special Education Teacher
Goluba, Angie
ParaProfessional
Goodchild, Sarah
ParaProfessional
Gotch, Bill
Custodian
Grabowski, Teresa
Office Clerk
Graff, Angie
Early Childhood Special Education Teacher
Grako, Nancy
3rd Grade Teacher
Griglione, Erica
Speech Language
Haage, JoLynn
ParaProfessional
Halko, Emily
ParaProfessional
Hall, Carole
Food Services Cashier
Hall, Jill
Paraprofessional
Harcharik, Heather
ParaProfessional
Harms, Sarah
6th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Hawk, Jeanne
PE Teacher
Hayes, Leah
ParaProfessional
Hays, Amber
School Psychologist
Hays, Jennifer
ParaProfessional
Heinz, Colleen
5th Grade Teacher
Henson, Jordan
Assistant Technology Director
Henson, Sue
Paraprofessional
Hepner, Nancy
8th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Hinze, Heather
Cook
Holcomb, Michael
Board Member- President
Hysell, Angie
Northlawn Secretary
Irvin, Jennifer
Lunch Hour Supervisor
Isermann, Chris
Reading Teacher
Isermann, Lori
5th Grade Teacher
Johnson, Desiree
English Language Teacher
Jolly, Kerry
Food Services Director
Kane, Jeff
6th Grade Math
Kane, Samantha
7th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Kaspar, Vanessa
8th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Kayes, Amanda
Lunch Hour Supervisor
Kitzman, LeeAnn
Special Education Teacher
Kitzman, Nathan
7th Grade Special Education
Klein, Vickie
Lunch Hour Supervisor
Kovash, Jamie
6th Grade English Languge Arts/Social Science Teacher
Ladtkow, Dan
Northalwn Custodian
Lamb, Darlene
ParaProfessional
Lawless, Beth
Social Worker
LeBeau, Elizabeth
7th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Lee, Bob
7th Grade Math Teacher
Lee, Mary Jane
RtI Behavior Interventionist
Leonard, DeLisa
Lunch Hour Supervisor
LeRette, Mary
Special Education Teacher
Lesak, Kathy
ParaProfessional
Lesak, Rick
Custodian
Limberg, Shawn
ParaProfessional
Lindeman, Vicki
Kindergarten Teacher
Lorenzi, Dan
Custodian
Lotshaw, Sarah
ParaProfessional
Lowe, Rose-Marie
Art Teacher
Mamer, Pam
Special Education Teacher
Martin, Beverly
Kimes Secretary
Martin, Dana
Northlawn Secretary
Martin, Debbra
Assistant Superintendant
Martinez, Patricia
Lunch Server
McCorkle, Ramona
ParaProfessional
McCoy, Kenneth
RtI Behavior Interventionist
McCoy, Kirsty
ParaProfessional
McCoy, Melanie
Paraprofessional
McCurdy, Sara
ParaProfessional
McDonnell, Anne
Centennial Principal
McKay, Casi
LAC Supervisor
McMeen, Jacque
Centennial Secretary
Meling, Kristen
Deaf and Hard of Hearing Teacher
Moore, Jane
Cook
Morscheiser, Linda
Lunch Hour Supervisor
Muller, Brittany
Bilingual/EL Teacher
Muntz, Bess
ParaProfessional
Naas, Amy
Speech Language
Newbold, Tom
5th/6th ELA Intervention Teacher
Oakes, Tiffany
Special Education Teacher
Obenhin, Joanne
Lunch Hour Supervisor
Olbrot, Teri
4th Grade Teacher
Olson, Christine
4th Grade Teacher
Ondek, Mary
Lunch Hour Supervisor
Ondrey, Renae
ParaProfessional
Orban, Sharon
ParaProfessional
Palko, Tammy
Lunch Hour Supervisor
Parcher, Blanca
ParaProfessional
Park, Linda
Lunch Hour Supervisor
Parker, Lisa
Interim-Superintendent
Pawelczyk, Karri
ParaProfessional
Perez, Karen
Lunch Hour Supervisor
Peters, Mary Ann
Lunch Server
Petersen, Leslie
PreK for All Teacher
Peterson, Julie
ParaProfessional
Pflibsen, Toni
Early Childhood Special Education Teacher
Phillis, Ray
8th PE Teacher
Pierce, Ryan
6th PE Teacher
Pitte, Michelle
1st Grade Teacher
Podkanowicz, Pam
ParaProfessional
Pratt, Joann
Lunch Hour Supervisor
Puckett, Chad
8th Special Education Teacher
Rambo, Allyson
Reading Teacher
Rambo, Barb
Lunch Server
Rath, Hiromi
Cook
Redman, Jerry
Head of Maintenance
Reed, Cathy
ParaProfessional
Reff, Rachel
3rd Grade Teacher
Renken, Jenna
3rd Grade Teacher
Renner, Colin
Custodian
Revell, Angie
Kindergarten Teacher
Rexroad, Wendi
Lunch Hour Supervisor
Reynolds, Diana
ParaProfessional
Richie, Stacy
2nd Grade Teacher
Ritter, Melissa
6th Special Education Teacher
Roe, Sarah
7th Special Education Teacher
Ruiz, Silvia
ParaProfessional
Russell, Gail
Northlawn Principal
Russow, Katie
Speech Language
Sabol, Karen
RtI Behavior Interventionist
Samek, Rebecca
ParaProfessional
Sauers, Courtney
ParaProfessional
Sauers, Rebecca
Library Clerk
Scalf, Heidi
4th Grade Teacher
Scarbeary, Ron
Centennial Head Custodian
Schaffner, Chrystal
Special Education Teacher
Schubbe, Eileen
ParaProfessional
Schultz, Heidi
Director of Special Services
Scott, Tracie
ParaProfessional
Shinkey, Kim
Cook
Shipley, Dana
Special Education Teacher
Siebert, Sue
Administration Secretary
Siebert, Tarni
2nd Grade Teacher
Simko, Diann
1st Grade Teacher
Simpson, Judith
Lunch Server
Skaggs, Doreen
Library Clerk
Sliker, Katie
2nd Grade Teacher
Smetanko, Marcia
Lunch Hour Supervisor
Smith, Karen
ParaProfessional
Sneath, Rebecca
Health Care Provider
Soulsby, Connie
5th Grade Teacher
Spaulding, Deb
Lunch Hour Supervisor
Starkey, Elizabeth
ParaProfessional
Stephens, Christina
5th Grade Teacher
Stephens, Jack
Custodian
Stevens, Marita
ParaProfessional
Stevenson, Josh
1st Grade Teacher
Stortz, Mark
6th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Stortz, Melissa
Psychologist Intern
Strenzel, Lenora
Cook
Sutton, Bianca
Special Education Teacher
Swiskoski, Brenda
Lunch Hour Supervisor
Tamulen, April
Music Teacher
Taylor, Evelyn
ParaProfessional
Theisinger, Megan
Social Worker
Thorne, Deborah
6th Grade Special Education Teacher
Thorp, Patti
ParaProfessional
Thrush, Susie
2nd Grade Teacher
Tibbles, Molly
District Library Secretary
Tomsich, Bryan
Kimes Head Custodian
Tomsich, Matt
Custodian
Topolski, Lori
Superintendent's Secretary
Torres, Lorena
PreK for All Teacher
Toynton, Sydney
English Learner Teacher
Traeger, Melanie
Lunch Hour Supervisor
Urbance, Jan
Special Education Teacher
Urbanec, Gina
2nd Grade Teacher
Veith, Joe
Custodian
Veith, Sharon
Custodian
Venturi, Bryan
Technology Director
Venturi, Catherine
Kindergarten Teacher
Vissering, Lynn
Kimes Office Clerk
Volkman, Linda
Board Member
Wakeman, Deb
ParaProfessional
Wargo, Carolyn
7th Grade Math
Weibel, Jessica
ParaProfessional
Wheeler, Elaine
Lunch Hour Supervisor
Wilson, Juanita
Special Education Dept. Secretary
Wissen, Allison
Speech Language
Wissen, Debbie
ParaProfessional
Wonders, Julia
Lunch Hour Supervisor
Woodward, Debra
ParaProfessional
Yuhas, Janeen
ParaProfessional
Zavada, Clara
ParaProfessional
Zito, Georgia
Northlawn Library Clerk
View text-based website